„Zatoka. GROM na wodach Zatoki Perskiej” Naval – recenzja

"Zatoka. Grom na wodach Zatoki Perskiej" Naval recenzja

Kim jest Naval?

„Naval” to były operator bojowego zespołu GROM. Przez 14 lat służby brał udział w zagranicznych misjach w Zatoce Perskiej, Iraku i Afganistanie. Wielokrotnie odznaczany m. in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego, Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego i Złotą Odznaką GROM-u. Obecnie prowadzi szkolenia z zakresu bezpieczeństwa, jest mówcą motywacyjnym, biegaczem ultra, wolontariuszem oraz pisarzem.

GROM na wodach Zatoki Perskiej

„Zatoka” to opis działań wojskowej jednostki GROM na wodach Zatoki Perskiej. Wszystko zaczyna się od treningu na naszym lokalnym podwórku. Ciągłe treningi, zaznajomienie się z taktyką i wyćwiczenie pamięci mięśniowej są tylko przedsmakiem do tego, do czego nasi specjalsi będą wykorzystywani w przestrzeganiu emarga na iracką ropę. Przez kilkanaście miesięcy domem dla Navala i spółki staje się ogromna hala w bazie DOHA. Ciekawy jest opis tej bazy, w której znajduje się wszystko co potrzeba, żeby przetrwać ten ciężki dla żołnierza czas. Jest kino, stołówka (ale otwarta tylko w odpowiednich godzinach), kino i itp. Autor oczywiście przekazuje nam informację na temat życia w bazie, jednak najważniejszym i dla mnie najbardziej interesującym są opisy codziennej żmudnej pracy przy kontrolowaniu Zatoki. Najczęściej z bazy dowożeni byli Suburbanami do miejsca zwodowania MKV 5, następnie przesiadali się na szybkie RIB’y i dalej to już tylko abordaż. Opisy działań są interesujące, szybkie i naszpikowane szczegółami. Wydawać by się mogło, że super elitarna jednostka ma wszystko co potrzebuje do swoich operacji, tak jednak nie jest. Naval często przytacza to, że największym jego sojusznikiem była czarna taśma i plastikowe kajdaneczki. Często również sam używał igły i nitki, żeby zmodernizować swoje wyposażenie. Śmieszne? No nie bardzo wiedząc jaką pracę wykonują te jednostki.

Książkę czyta się szybko. Dwa wieczory i jesteśmy już na końcu. Można napisać, że jest napisana krótkimi żołnierskimi słowami. Jest trening, jest akcja, są momenty rywalizacji z oddziałami Navy SEALs. Nie brakuje też informacji o zwykłych godzinach spędzonych w bazie, posiłkach czy odpoczynku. Dla osób interesujących się jednostkami specjalnymi ciekawym będzie opis treningu na lotniskowcu USS ….. .

Autor: NAVAL Website / Facebook / Instagram
Tytuł: „Zatoka. GROM na wodach Zatoki Perskiej”
Wydawnictwo: Wydawnictwo Bellona
Liczba stron: 288

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *