Ray Dalio
Ray Dalio to amerykański miliarder, założyciel i zarządzający funduszem Bridgewater Associates. Nazywany jest „Stevem Jobsem inwestowania”. To jeden z najbardziej wpływowych ludzi na świecie.
„Zasady” to zbiór wytycznych, pomysłów i kierunków nad jakimi pracował i wcielał przez całe swoje życie Ray Dalio. Książka podzielona jest na trzy części.
- Skąd pochodzę
- Zasady życia
- Zasady pracy
Ray Dalio „Skąd pochodzę”
Pierwsza część, jak sama nazwa wskazuje, odkrywa nam mało znane fakty z życia miliardera. Jego początki przygody z giełdą. Dlaczego wybrał takie a nie inne walory (bo były np. warte poniżej 5 dolarów). Przeczytamy tu wiele anegdot i smaczków. Pewny siebie i przekonany o swojej zajebistości Ray Dalio wchodzi na szczyty. A wiadomo jak to bywa na szczytach, często się z nich spada. Ray Dalio zaczyna wygłaszać opinie na temat sytuacji na rynku katastrofalnie się myląc. Kariera i sytuacja naszego inwestora rozpada się na kawałeczki. Swoją drogę musi zaczynać od nowa.
„Zasady życia” Ray Dalio
W drugiej części Ray Dalio stara się nam przekazać swoje przemyślenia na temat funkcjonowania w życiu. Ten rozdział najbardziej mi się podobał. Co prawda wiele jest tutaj prostych prawd życiowych, oklepanych schematów i prostych odpowiedzi na najtrudniejsze pytania. Ale wiele jest tez świetnych rad. Autor nakłania nas do skorzystania z Metody Pięciu Kroków, która składa się z wyznaczania celów, identyfikowania i nietolerowania problemów, diagnozowania problemów, opracowywania planów ich obejścia, a następnie wykonywania niezbędnych zadań. Zwraca uwagę, że największym przeciwnikiem w wykonywaniu tych kroków jest „blokada ego” i ” blokada martwego pola”. Pierwsza blokada to nasze pragnienie, by być sprawnym i zdolnym oraz by inni nas tak postrzegali, druga polega na postrzeganiu spraw przez pryzmat swoich własnych doświadczeń, przez „nasze własne subiektywne okulary”.

„Zasady Pracy” Ray Dalio
Trzecia cześć już mi tak nie przypadła do gustu. Jest tam oczywiście wiele cennych porad i wyjaśnień, jednak myślę, że Ray Dalio za mocno przekombinował. Dwie rzeczy, które są według mnie istotne to „merytokracja pomysłów” jako metoda zarządzania oraz część dotyczącą dobieraniu ludzi z otwartym umysłem. Według Dalio merytokracja pomysłów wymaga od ludzi:
1. Szczerego przedstawienia własnych myśli
2. Prowadzenia przemyślanych sporów
3. Podejmowanie decyzji ważonych wiarygodnością
Ray Dalio dosyć ciekawie opisuje jak doszedł do takiej metody zarządzania firmą. Bardzo ceni sobie osoby z otwartym umysłem, które uczą się poprzez zadawanie pytań i przestrzega przed tymi, którzy otwartego umysłu nie mają.
Wystrzegaj się ludzi, którzy uważają, że niewiedza to wstyd
Ray Dalio
Niby oczywista oczywistość, a jednak nie zawsze o tym pamiętam.
„Zasady” Ray Dalio trzeba przeczytać, nie wszystko mi się podobało, nie wszystko do mnie dotarło, czasami bylem znużony tym stylem opisywania świata. Ale na pewno było warto.
Na koniec jeszcze jeden cytat, który wpisuje się w moje podejście o świata.

„Zasady” Ray Dalio
Wydawnictwo: Agora
Inne warte przeczytania książki znajdziesz tutaj Fortuna o książkach