Jay Shetty – mnich, vloger, mówca motywacyjny
Myśleliście kiedyś, jak powinien wyglądać idealny świat? Każdy zapewne ma jakieś wyobrażenie na ten temat. Świat byłego mnicha jest mi bardzo bliski, oczywiście jak zwykle, tylko w wyobraźni. Warto jednak spojrzeć na tę książkę jako poradnik p.t. „Jak być dobrym człowiekiem”. Więcej takich ludzi jak Jay i świat będzie dużo lepszy. Ale od początku.
Jay Shetty to były mnich, który sam o sobie mówi, że pochodził z takiej rodziny, w której mógłby być albo prawnikiem lub lekarzem albo nieudacznikiem. Jednak autor nie został żadnym z nich, spędził 3 lata w klasztorze, a obecnie jest znanym podcasterem, trenerem, człowiekiem, który ułatwia innym żyć w spokoju z samym sobą i otaczającym światem. Wydawać by się mogło, że specyfika życia mnicha ni jak ma się do życia w szybko zmieniającym się dzisiejszym świecie. Jay Shetty udowadnia nam jednak, że ma dużo wspólnego.
Porzucenie przyzwyczajeń – odrzucenie złego pokarmu
Autor wiele razy odwołuje się do świętej księgi Bhagawadgity. Jednak w jego radach nie ma wątku religijnego, nie próbuje nawracać nas. Książka podzielona jest na kilka części. W każdej z nich Jay stopniowo wprowadza nas w metody pracy nad sobą samym. W pierwszej, nazwanej Porzucenie przyzwyczajeń, opisuje nam co to jest tożsamość. Nie wizerunek, nie to co myślą o nas inni tylko właśnie tożsamość jest tym co jest najważniejsze w odkryciu samego siebie. Wiele osób nie ma pojęcia o tym, jaka jest jego tożsamość. Jak ją odkryć i jak zgodnie z nią podążać w życiu. Porzucenie przyzwyczajeń to odrzucenie codziennej dawki toksycznych nawyków. Ocenianie ludzi, krytykowanie, zazdrość, złość to wszystkie zachowania, które nie pomogą nam w byciu szczęśliwym. Jay Shetty pokazuje nam jak pozbyć się tych przywar, jak budować w sobie poczucie wdzięczności. Wdzięczności za dobre jak i złe rzeczy, które nas spotkały. W tej części mamy również opisany problem strachu. Myślę, że wiele praktyk i ćwiczeń przedstawianych przez autora każdemu może pomóc w swojej obranej drodze.
Wzrastanie – poszukiwanie Dharmy
Druga część książki, zatytułowana Wzrastanie, daje nam narzędzia do tego, by móc odnaleźć swoje mocne i słabe strony. To podróż do odnalezienia swojej Dharmy. Pomoże nam w tym zamieszczony wedyjski test osobowości. Dowiemy się kim jesteśmy: Przewodnikiem, Przywódcą, Twórcą czy Wykonawcą. Bardzo ciekawy test. Oczywiście samo określenie nie zmieni nic w naszym życiu. Musimy za radą autora szukać dalej, podejmować wyzwania i budować swoją samoocenę. Jay zachęca do szukania siebie, nie ma recepty idealnej. Nie pisze, że jak będziesz postępować tak i tak to otrzymasz wszystko na tacy. Musisz pracować nad sobą, rozmawiać ze sobą i obserwować siebie.
Dawaj – bądź wdzięczny
Trzecia część to Dawaj. Wdzięczność jest tu odmieniana przez wszystkie przypadki. Nasz Mnich uważa ją za największy narkotyk świata. Uważa, że trzeba być wdzięczny za wszystko, a najbardziej za te złe rzeczy… . Otrzymamy wskazówki jak to zrobić, jak być wdzięcznym w stosunku do ludzi od których otrzymaliśmy te niegodziwości. Jay Shetty przedstawia nam również koncept kręgu miłości, jak budować zaufanie i jak dbać o miłość.
Bądź jak Jay
Książka mnie zaciekawiła i wciągnęła do reszty. Chciałbym być taki jak autor. Móc wybaczać i być wdzięczny za wszystkie złe rzeczy, które mnie spotykają. Odzyskać spokój wewnętrzny i wiedzę na temat siebie samego. Nie skończyło się to u mnie, tylko na chciałbym. Staram się wprowadzać w życie techniki, które zaproponował mi Jay. Staram się ćwiczyć wdzięczność. Od jakiegoś czasu staram się również medytować. Nie wiem czy odnajdę swoją Dharmę, ale wiem, że chcę jej szukać.
Polecam dla każdego.
Autor: Jay Shetty Facebook / Website / Instagram
Tytuł: „Zacznij myśleć jak mnich”
Wydawnictwo: Wydawnictwo Insignis
Liczba stron: 444
Comments
Pingback: Dziennik Cotygodniowy Wojtka Fortuny 012 - Wojtek Fortuna