„21 scen z życia Zygmunta Baumana”
Zygmunt Bauman to światowej sławy socjolog, właśnie „światowej”, bo w Polsce niedoceniany i ukrywany. Wiele dzieł nie zostało przetłumaczonych na język polski. Autorem biografii jest Artur Domosławski, który popełnił, przez wielu uznawaną za kontrowersyjną, biografię Kapuścińskiego.
Losy Zygmunta Baumana
To wielkie dzieło, nie tylko dlatego, że ma prawie 1000 stron, ale głównie na treść. Domosławski zabiera nas w długą podróż. Przez cały czas towarzyszymy Baumanowi w jego dosyć skomplikowanej drodze życiowej. To jest opowieść nie tylko o życiu genialnego socjologa, to jest opowieść o Polsce, o przemianach, o wyborach, ale także o miłości. Przez prawie całe życie Zygmuntowi Baumanowi towarzyszy Janina, jest z nim w tych ciężkich czasach, jedzie za nim zawsze i wszędzie. „Wygnaniec” to historia człowieka, którego wyrzucają z własnego kraju i z własnego życia. Nie mogą jednak wyrzucić z niego jego własnych przekonań i drogi, którą podąża. Zygmunt Bauman nie przechodzi ze strony komunisty na stronę antykomunisty. Według mnie, właśnie dlatego tak jest znienawidzony przez określone środowiska.
Artur Domosławski sprawnie wplata w tą fascynującą opowieść swoje własne przemyślenia na temat roli biografa. Zastanawia się, co może, co powinien a czego nie może robić pisząc biografię. Stara się zrozumieć wybory Baumana jego decyzje i drogę, którą obrał. Nie stawia się po którejś ze stron. Nie jest oskarżycielem i nie jest też obrońcą.
Bauman – Kołakowski
Domosławski stawia na przeciw Zygmunta Baumana Leszka Kołakowskiego. Dwóch wielkich myślicieli. Jednak sympatia autora jest po stronie „współczesnego Platona”. On nigdy nie zatracił w sobie myśli socjalistycznej, nie porzucił jej w imię konserwatywnej poprawności. Choć sam Bauman nazywa się uczniem Leszka, to jednak chyba w tym przypadku uczeń przerósł mistrza.
Miłość do Polski
Tytułowy „Wygnaniec” kocha Polskę pomimo wszystkich rzeczy, które go w niej spotkały, wygnanie, ostracyzm i z najnowszej historii – burdy nacjonalistyczne. Na świecie podziwiany, zapraszany i słuchany, w Polsce najczęściej z łatką „majora Baumana” i lewaka. Z lektury płyną proste i smutne wnioski, nie umiemy docenić najważniejszych synów naszej ziemi.
wf
Inspirujące cytaty – Zygmunt Bauman
Artur Domosławski, „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana”,
wyd. Wielka Litera
ilość stron: 936
- ISBN: 9788380325777
Comments
Największą satysfakcją w życiu jest zrobić coś, o czym ludzie mówią, że jest niemożliwe. Walter Bagehot