Dlaczego warto prowadzić dziennik
Prowadzenie dziennika osobistego w dzisiejszych czasach wydaje się sprawą dosyć archaiczną. W erze tabletów, smartfonów i tych wszystkich innych cudach elektronicznych, ręczne mozolne zapisywanie i opisywanie swoich dni, wydaje się sprawą mocno przegraną. Ale czy na prawdę tak jest? Według mnie nie! Ja robię to już wiele lat i jestem jednym z największych fanów prowadzenia dziennika. Wiadomo najmłodszy też już nie jestem, więc może dlatego. Wielokrotnie pytam się sam siebie czy to mi coś daje, co w tym takiego jest, że robię to już tyle lat. Postaram się na te pytania odpowiedzieć i zachęcić wszystkich do spisywania swojego życia.
Dziennik osobisty to czas dla siebie
Szybkie tempo życia, szybkie imprezy i spotkania, pogoń za pieniędzmi i wymuszanie szczęścia powoduje, ze brak nam czasu dla siebie, dla własnego „ja”. Marnujemy go na bezsensowne gapienie się w ekrany, na bezsensowne relacje towarzyskie, czy zaspakajanie cudzych ambicji. Pisanie dziennika daje nam te parę chwil na pobycie sam ze sobą, na zastanawianie się czy idziemy dobra drogą. Prowadzenie dziennika to sposób na spędzenie czasu tylko z sobą, ze swoimi myślami i analizami. Jak chcemy coś zanotować to musimy nasze myśli jakoś sformułować coś przemyśleć i to właśnie ten czas. Mój osobisty tylko dla mnie. Bycie w swoim własnym osobistym towarzystwie jest piękne.
Dziennik osobisty to barometr naszego samopoczucia
W ciągu dnia spotykają mnie różne sytuacje, dobre i złe. Często nie zastanawiam się czy reaguje na nie dobrze czy źle. Spisanie tego daje mi chwile na zastanowienie, na przemyślenie czy wszystko jest tak jak ja to widzę. Chwila refleksji, popatrzenie na to z perspektywy czasu daje mi moc na określenie się. Bywają sprawy, które przy spisywaniu okazują się błahymi duperelami. A jeszcze pare godzin temu były dla mnie bojem na smierć i życie. Oczywiście jest tez na odwrót. Prowadzenie dziennika daje mi możliwość obserwowanie swojego samopoczucia.
Dziennik jako zbiór pomysłów
W dzienniku często zapisuję swoje pomysły. Czasami dobre, czasami już nie tak dobre. Przerzucenie ich z głowy na papier urealnia je. Jestem typem wzrokowca, zobaczenie moich idei na papierze pomaga mi podejść do nich na chłodno. Widzę dobre i złe strony. Wiem czy są realne, czy całkowicie odjechanej. Ale najważniejsze, to są moje pomysły i na tak wczesnym etapie z nikim nie muszę się nimi dzielić. Dziennik jest dla mnie, nikt oprócz mnie go nie czyta. Nie muszę się obawiać kpin, czy objawów zachwytu. Mogę w nim kolekcjonować swoje marzenia i ukryte cele. Mogę budować swój indywidualny świat.
Prowadzenie dziennika to nauka
Prowadzenie dziennika to nauka systematyczności i obowiązkowości. Prowadzanie dziennika to również nauka o sobie, o swoich przemyśleniach, o swoich odczuciach i swojej drogi na tym świecie.
Jak prowadzić dziennik
Najlepsza metodą, według mnie, jest spisywanie wydarzeń dwa razy na dzień. Rano warto napisać czego oczekujemy od nowego dnia, co zamierzamy zrobić albo to co urodziło się nam w głowie przez cała noc. Drugi raz na spokojnie opisuję jak mi minął dzień. Swoje przemyślenia, już na spokojnie, zapisuję i się nad nimi zastanawiam. Osobiście używam notatnika w linie. Teraz jest to kapitalny Midori Travelers Notebook. Świetnie się w nim pisze ale również ekstra wyglada.
Prowadzenie osobistego dziennika to według mnie ważna i pożyteczna umiejetność. Oprócz tych wszystkich rzeczy, które już opisałem jest jeszcze jedna. Warto wrócić do swoich dawnych zapisków i pośmiać się ze spraw, które tak zaprzątały nam umysł, tak były dla nas ważne a które teraz z perspektywy czasu wydają się takie małe.
Comments
Prawdziwy przyjaciel wnosi więcej w nasze szczęście niż tysiąć wrogów w nasze nieszczęście. M. von Ebner-Eschenbach.