Po co mi lojalność?

Po co mi lojalność

Czym jest lojalność?

Lojalność to wg PWN

 1) postawa moralna polegająca na zachowaniu się wobec kogoś tak samo w jego obecności, jak i podczas jego nieobecności; dotyczy zwłaszcza osób bliskich; 

2) postępowanie zgodne z przyjętymi zobowiązaniami (np. względem pracodawcy) lub istniejącym prawem; lojalność obywatelska; 

3) prawość, wierność, rzetelność w stosunkach z ludźmi.

Brakuje nam lojalności

Coraz częściej spotykam ludzi, którym brak lojalności. Brak im kompasu moralnego, zasad i uczciwości. Chcą być lepsi od innych, choć nie maja ku temu żadnych praw. I to nie jest tak, że ja kogoś deprecjonuje. Zdarza Ci się obgadywać ludzi, drwić z ich postawy, wyśmiewać, a następnie miło z nimi spędzać czas. Przecież to kompletny idiotyzm. Przedstawiając kogoś w gorszym świetle, sam nie zaświecisz jak żarówka. To tak nie działa. Nie rób tak, bądź lojalny.

Coraz więcej ludzi narzeka na swojego pracodawcę. Rozumiem to, kiedy faktycznie mają ku temu podstawy, kiedy są wykorzystywani, słabo opłacani i poniżani. Jednak kiedy narzekają na to, że mają wykonywać należycie swoje obowiązki to już jest kpina. Za co masz płacone? Za plotki, picie kawy i przeglądanie socialów? To, oczywiście, powinno działać w dwie strony. Lojalny pracodawca=lojalny pracownik.

Lojalność w związku nie podlega dyskusji. Nie jesteś? Nie masz związku, lepiej pożegnaj się, bo tak daleko nie zajdziesz. Partner nie jest lojalny? Zostaw go. Wiem, to łatwo powiedzieć. Ale chyba powinieneś na bliskiej osobie polegać. Bez oparcia w bliskich daleko nie zajedziesz.

Lojalność musi działać w dwie strony

Ja staram się dać każdemu, na początek, kredyt zaufania. Staram się być lojalny. Na przestrzeni lat różnie to u mnie bywało. Musiałem do tego dorosnąć. Dojrzeć i zrozumieć. Teraz wiem już, że daje mi to poczucie stabilizacji. Jestem lojalny do momentu takiego samego zachowania u drugiej osoby. Zdaje sobie również sprawę, że wszyscy kłamią. Często liczę na to, że ludzie jednak maja poczucie odpowiedzialności za swoje zachowanie. Często tez się na nich zawodzę. Czasami daję drugą szanse, ale coraz rzadziej. Życie jest na to za krótkie. Bądź lojalny wobec siebie.

Pamiętaj, że większość ludzi udaje, że działa na twoją korzyść, podczas gdy działa we własnym interesie

Ray Dalio

Fortuna o życiu

Comments

    1. Post
      Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *