„Pan raczy żartować, panie Feynman” – recenzja

Richard Phillips Feynman – genialny naukowiec, fizyk i noblista

Richard Feynman to genialny naukowiec, fizyk, współtwórca elektrodynamiki kwantowej. Lauret Nagrody Nobla z fizyki w 1965 za niezależne stworzenie relatywistycznej elektrodynamiki kwantowej. Mogłoby się wydawać, że to totalny jajogłowy. Otóż nie! To supergwiazda, kompletny zgrywus ciekawy świata, kasiarz i podrywacz. Sam siebie nazywał  „curious character” – ciekawy/ciekawski charakter. Świetna historia napisana pięknym językiem. Ciekawość wszystkiego napędza Richarda Feynmana do przeżywania wspaniałych przygód.

Wymaga trochę magii, żeby nauki ścisłe wydawały się takie rozrywkowe, wciągające i proste jak u Feynmana. Niezależnie od tego, czy czytacie „Pan raczy żartować, panie Feynman!” po raz pierwszy czy piąty, mam nadzieję, że sprawi wam to nie mniejszą przyjemność niż mnie

Bill Gates

„Pan raczy żartować, panie Feynman” to na prawdę przypadki arcyciekawego człowieka. Czytając tą autobiografię ma się wrażenie, że poznaje się losy celebryty. Między opisami spotkań z  Einsteinem mamy historię grania na instrumentach perkusyjnych i próby otwierania kas pancernych. Richard Feynman to człowiek kochający ludzi, zachwycający się światem, który w prosty sposób umie wyjaśnić najtrudniejsze kwestie.

Książka zawiera dużą ilość smaczków i dowcipów. Podrywanie stewardes czy uczestniczenie w brazylijskiej sambie – proszę bardzo to wszystko również znajdziecie tutaj. Oczywiście nie wszystko jest wesołe. Richard Feynman to również fizyk, który brał udział w Projekcie Manhattan. Do pracy w Los Alamos został wybrany jako najmłodszy naukowiec. To też ważny i smutny okres życia autora.

Czego nie potrafię stworzyć, tego nie potrafię zrozumieć 

Richard Feynman

To najlepiej spisana historia człowieka o tak wybitnym umyśle, którą przeczytałem. Dawno już się tak nie uśmiałem, będąc cały czas pod wielkim wrażeniem inteligencji Pana Feynmana.

Inspirujące cytaty – Richard Feynman

Richard Feynman

Fortuna o książkach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *