Nawyki, które ułatwiają mi życie

Nawyki które ułatwiają życie

Nawyk – w terminologii psychologii zautomatyzowana czynność (sposób zachowania, reagowania), którą nabywa się w wyniku ćwiczenia (głównie przez powtarzanie). Nawyk zautomatyzowany to wyuczony składnik zachowania się jednostki utworzony przez świadome uczenie się(za Wikipedia)

Przedstawiam 8 nawyków, które ułatwiają mi życie.

1. Medytacja

Medytuję codziennie. Poprawia mi to samopoczucie i obniża poziom stresu.

2. Trening siłowy

Każdy trening jest dobry. Uczy samodyscypliny, pozwala się odprężyć. Pokonywanie kolejnych szczebli, obciążeń i ćwiczeń daje mi powody do satysfakcji i chęci do dalszej pracy nad sobą. Oczywiście zdrowie gra tutaj tez ważna rolę. Ćwicz, biegaj, chodź, nie ważne, ruszaj się!

3. Zimne kąpiele

Zimne kąpiele zacząłem stosować po przeczytaniu książki „Co na nie zabije”. Co mi dają? Życiową energię, obniżenie stresu i mam nadzieję, że również większą odporność.

4. Czytanie książek

Czytanie to wiedza, przyjemność i satysfakcja. Czytam dużo i w każdej możliwej chwili. Często robię notatki, zapisuję ważne dla mnie rzeczy i korzystam z nich później.

5. Wieczorny spacer

Lubię spacerować, odcięty od wszystkich bodźców świata dzisiejszego. Spaceruje i myślę. Nie zabieram ze sobą telefonu. Czasami spotykam znajomych, zamieniam z nimi kilka słów. Ale głównie jestem sam ze sobą, potrzebuję tego.

6. Lista marzeń

Na swojej liście marzeń mam wiele wpisów, jedne są dalekosiężne, inne prozaiczne i małe. Lubię te systematyczne nowe wpisy i wykreślanie z niej rzeczy, które już mam albo osiągnąłem. Zawsze notuję datę wpisu oraz datę osiągniecia. Lubię przeglądać moją listę marzeń, daje mi to pewien wgląd w moje pragnienia na przestrzeni lat.

7. Prowadzenie dziennika

Warto prowadzić dziennik. Opisałem już to tutaj. Wieczorami spisuję to co mi się w danym dniu wydarzyło, o czym myślałem i jak postępowałem. Nabieram do pewnych sytuacji dystansu, podchodzę do nich na większym luzie.

8. Nie piję alkoholu

Alkohol nigdy nikomu nic nie dał. Nie rozwiązuje żadnych problemów, dzięki niemu nie jesteśmy lepsi. Picie to błąd.

Proponuję również przeczytać książkę Charles Duhigg „Siła nawyku” tutaj recenzja

……………………………….

Foto: Plaża w Sopocie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *