„Najtrudniejsze w tym co trudne” Ben Horowitz – recenzja

Najtrudniejsze w tym co trudne Ben Horowitz - recenzja Wojtek Fortuna

Ben Horowitz w świecie IT

Benjamin Abraham Horowitz to amerykański biznesmen, inwestor i bloger. Zaczynał swoją przygodę z biznesem w sławnej już firmie NETSCAPE, twórcy jednej z pierwszych przeglądarek. Następnie był szefem stworzonej przez siebie firmy OPSWARE. Walczył z nią i o nią przez kilka lat a następnie sprzedał Hewlett-Packard za 1,6 mld dolarów. Zebrane doświadczenie, klęski i sukcesu postanowił opisać w tym przedziwnym poradniku. Jeżeli myślisz, że są tu wszystkie piękne rady podane jak na tacy to się mylisz. Najczęściej Ben Horowitz opisuje smutną i trudną sztukę wyboru między tym co dobre a co złe dla firmy. Nie ma złotych rad, są pomocne podpowiedzi.

W „Najtrudniejsze w tym co trudne” Ben Horowitz opisuje prosto i brutalnie swoją historię w branży IT. Przeplata ją cytatami swoich ulubionych raperów. Zmaga się z podejmowaniem decyzji. Nie śpi po nocach. Pokazuje cały zagmatwany i brudny świat zarządzania firmą. Jego celem jest stworzenie najlepszej firmy do pracy.

Z tej książki dowiesz się:

jak walczyć o przetrwanie firmy;

jak zwalniać i degradować pracowników – również tych, których bardzo się lubi i szanuje;

jak utrzymać właściwa kulturę pracy w zespole i ograniczyć zakulisowe rozgrywki;

jak pielęgnować w zespole właściwego rodzaju ambicje;

jak pielęgnować w sobie najlepsze cechy lidera;

co zrobić, gdy wartościowi pracownicy zamieniają się w okropne indywidua;

jak radzić sobie z obciążeniem emocjonalnym;

kiedy podjąć decyzje o sprzedaży firmy.

Czy warto przeczytać?

Pewne fragmenty książki były dla mnie nużące i mało ciekawe. Ale  oczywiście występowały takie, które czytałem z zapartym tchem. Czy ta książka jest dla wszystkich? Została stworzona przez CEO i do takich ludzi najlepiej trafia. Jeżeli jednak nim nie jesteśmy, warto ją przeczytać, żeby uświadomić sobie z jakimi problemami na co dzień zmagają się szefowie i zarządzający.

Ben Horowitz to barwna postać świata IT. Dla niego samego warto przeczytać tą książkę. I jeszcze jedno, musisz zwolnić przyjaciela ze swojej firmy? Najpierw przeczytaj co radzi Ben Horowitz.

Zainteresowany? Leć po więcej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *