„Mindf*ck. Cambridge Analytica” Christopher Wylie – recenzja

Mindf*ck Christopher Wylie recenzja

Przerażająca lektura

Christopher Wylie to sygnalista. W swojej bardzo ponurej książce opisuje nam skandal wywołany przez tajemniczą firmę Cambridge Analytica. Pewnie wszyscy już słyszeli o tym jak ta firma pozyskiwała dane m.in. z fejsbuka, aby ingerować w proces brexitu i wybory w USA. Wylie, chłopak w kolorowych włosach, zaczynał pracę jako konsultant do spraw danych w firmie, która miała przeciwdziałać terroryzmowi i uprzedzeniom. Na końcu jego zawodowej drogi uczestniczy w czymś co śmiało można nazwać wojną psychologiczną.

Cambridge Analytica – jak popsuć demokrację

CA na początku swojej działalności zajmowała się miktotargetowaniem, pozyskiwaniem danych, adresów e-mail, numerów telefonów i dzięki posiadanej wiedzy miała wpływać na wybory w małych afrykańskich krajach. Jednak, kiedy do firmy kierowanej przez psychopatycznego biznesmena Aleksandra Nixa dołącza Steve Bannon, kierunek działań się zmienia. Chłopcy biorą sobie na cel sprawę referendum w Wielkiej Brytanii i wybory w USA. Z jakim skutkiem to wiemy. Pozyskują dane z Facebook, angażują hackerów i wszystkie inne metody pozyskiwania danych, żeby kierować indywidualnie przekaz do sprofilowanych grup społecznych. Dostarczali pożywki dla określonych grup społecznych, jednych namawiali za głosowaniem w jednej właściwej sprawie, innych skutecznie od tego odwodzili. Christopher Wylie bardzo dokładnie opisuje figury na szachownicy tej psychologicznej wojny. Przedstawia, wyjaśnia i tłumaczy dosyć zawiłą metodę pracy CA.

Mindf*ck. Cambridge Analytica – to musisz przeczytać.

Książkę czyta się jak dobrą lekturę szpiegowską. Przede wszystkim jednak daje ona nam wiele do myślenia. Porusza, wk*rwia i wywołuje strach. Książka jest dla każdego, kto porusza się w dzisiejszych mediach społecznościowych. Po skończonej lekturze masz ochotę zakopać swój smartfon w ogródku, skasować konta, wylogować się i nigdy więcej nie zaglądać na profile. Ja tego nie zrobię, Ty pewnie też nie. Ale od tej chwili będziemy wiedzieć z czym mamy do czynienia. Przeczytaj, opowiedz znajomym i myśl co zostawiasz w sieci.

Christopher Wylie – Wikipedia

Christopher Wylie Facebook – zablokowany

Christopher Wylie Instagram – zablokowany

Fortuna o książkach

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *