„Kształtuj swój charakter” David Brooks – recenzja

Kształtuj swój charakter David Brooks

David Brooks to znany felietonista w „New York Times”. Na swoje strony przyciąga miliony czytelników. Regularnie występuje również w PBS NewHour oraz Meet the Press. Jest autorem bestsellerów: Projekt życie, Bobos in Paradise i innych. 

„Kształtuj swój charakter” to książka o tym w jaki sposób niektórym ludziom udało się zbudować silny charakter. David Brooks przedstawia koncepcję Adama I i Adama II. Obie natury walczą ze sobą przez całe życie.

„Pragnienia Adama I są nieskończone i zawsze będą szły dalej niż to, co uda mu się osiągnąć. Tylko Adam II jest w stanie odczuwać głęboką satysfakcję. Adam I dąży do szczęścia, ale Adam II wie, że poczucie szczęścia to jeszcze nie wszystko. Ostatecznymi radościami są radości moralne.”

David Brooks

Autor sięga do życiorysów największych liderów i myślicieli. Przedstawia nam ich wewnętrzną walkę i przemianę. A wszystko to przedstawił w rozdziałach poświęconych każdemu z nich.

 • Wezwani przez życie – Frances Perkins
 • Zwyciężyć z samym sobą – Dwight Eisenhover
 • Walka – Dorothy Day
 • Samokontrola – Georg Marchall
 • Godność – Bayard Rustin
 • Miłość – Mary Anne Evans/George Eliot
 • Miłość Nakazana – Św. Augustyn
 • Introspekcja – Samuel Johnson

Pozycja częściowo wciągająca, częściowo mocno nużąca. David Brooks odstaje od innych liderów kształtowania sukcesu. Zadaje nam pytanie czy w ogóle chcemy odnieść sukces i po co. Książka inspiruje nas do spojrzenia na siebie, na swoje działania i zastanowienia się co możemy w sobie poprawić.

„Radość to produkt uboczny doświadczany przez tych, którzy dążą do osiągnięcia czegoś innego. Ale ona nadchodzi”

David Brooks

Jeżeli jesteście zainteresowani jak kształtował się charakter znanych, wymienionych wcześniej ludzi to zapraszam do czytania. Mi zajęło dużo czasu, żeby dojść do końca tej pozycji. Po zapowiedziach oczekiwałem chyba czegoś innego.

David Brooks – The New York Times

Fortuna o książkach

Comments

 1. XMC.pl

  UX Twojego bloga jest optymalne i nowatorskie, ostylowanie CSS sprawia wrażenie świeżości fajnie też że zadbałeś o detale to „kuje” w oczy. Długo pracowałeś nad jego realizacją ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *