„Kraina Szmalu” Oliver Bulldugh – recenzja

Kraina Szmalu Bullough Oliver recenzja

„Kraina szmalu. Dlaczego złodzieje i oszuści rządzą światem”

Chciałbyś ukryć swoje pieniądze? Masz nielegelaną nadwyższkę? Potrzebujesz nielegalnego transferu?

To idealna lektura dla Ciebie!

A właściwie chyba nie. To wspaniałe, drobiazgowe opracowanie, które przybliżyło mi jak wygląda obrót pieniędzmi na świecie. Nie chodzi tu o ciężko zarobione pieniądze na etacie. W tej książce chodzi o lewą kasę. O kasę ze szmuglu, z narkotyków, kasę omijającą podatki i wszelkie ograniczenia. Myślicie, że kraina szmalu to tylko jakaś teoria spoiskowa, powstała w głowie jakiegoś opętanego czarną wizją świata człowieka? O, nie. Ona istnieje, cały czas jest w ruchu, ma swoich przedstawicieli, ambasadorów, kurierów i strażników. Ma też swoje paszporty i zasady. Cały czas na całym świecie armia ludzi pracuje nad tym jak i gdzie można wytransferować pieniądze i majątek unikając wścibskich oczu urzędników państwowych.

Oliver Bulldugh to dziennikarz śledczy „The New York Timesa” i „The Guardian”. Na przeszło 430 stronach opisuje swoje śledztwo na temat rajów podatkowych. Autor szacuje, że ukrytych jest 30 bilionów dolarów, 30 000 000 000 000 DOLARÓW, nosz kierwa! Niewyobrażalne kwoty przechodzą ciemną stroną ulicy. Mechanizm jest prosty, ale trudny do wykonania.

  1. Kradniesz, przemycasz, oszukujesz, nie płacisz podatków, zarabiasz
  2. Ukrywasz, pierzesz
  3. Wydajesz i cieszysz się życiem

Nieważne, czy jesteś oligarchą albo bossem narkotykowym, każdy zawód ma tutaj swoich przedstawicieli. Oczywiście mniejsze pieniądze można łatwo ukryć. Problem jest z tymi naprawdę dużymi. Ale to nie problem dla cwaniaków z krainy szmalu.

Możesz oczywiście inwestować w ogród, chować pod materacem czy w banku ziemskim. Ale, możesz zarejestrować się w Monaku, na Cyprze lub na Wyspach Dziewiczych. Autor, Oliver Bulldugh, opisuje małą wyspę na pograniczu Morza Karaibskiego i Atlantyku. Co tam się wyprawia to jest wielkie halo dla ukrywaczy. Praktycznie możesz być bezkarny.

A pożniej już żyjesz sobie swobodnie otaczając się pięknymi rzeczami.

„Kraina Szamlu” to świetnie przygotowany i opracowany reportaż. Widać, że Oliver Bulldugh porządnie odrobił pracę domową. Warto zapoznać się z tą publikacją.

Autor: Oliver Bulldugh twitter
Tytuł: „Kraina szmalu”
Wydawnictwo: Bellona
Liczba stron: 432

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *