Inspirujące cytaty – Zygmunt Bauman

Zygmunt Bauman to wybitny polski socjolog, filozof i eseista. Ceniony na całym świecie współtwórca „ponowoczesności” – płynnej nowoczesności. Profesor nauk humanistycznych i wieloletni kierownik Katedry Socjologii na Uniwersytecie w Leeds. Urodził się 19 listopada 1925 r. w Poznaniu, zmarł 9 stycznia 2017 r. w Leeds.

„Dla zdradzonych przez cywilizację barbarzyńcy są nadzieją.”

„Paradoks: młodzi dziś ludzie, między 16 a 25 rokiem życia, są pierwszą najbardziej wykształconą generacją w historii, a zarazem najbardziej bezrobotnym pokoleniem w dziejach ludzkości. To wielkie nieszczęście. Miliony młodych, którzy nie wiedzą co ze sobą zrobić, czują się zbędni i zaciągają się na służbę dla przemocy. To się w ostatnich latach nasila.“

Demokratyczna polityka nie przetrwa zbyt długo w obliczu bierności obywateli wynikającej z ich politycznej ignorancji i obojętności.

„Los otwiera nam możliwości, ale to charakter dokonuje wyboru.”

„W krajach o dużych i szybko rosnących nierównościach – jak USA czy Wielka Brytania – ludzie trzykrotnie częściej zapadają na choroby psychicznie niż w społeczeństwach najmniej rozwarstwionych. Podobnie jest z niezdrową otyłością, przestępczością młodocianych, ciążami nastolatek. W krajach, gdzie rozwarstwienie jest słabsze, ludzie żyją dłużej, bez względu na status materialny.”

„Większość naukowców zgadza się, że niektóre z naturalnych popędów są szczególnie silne i dlatego w ten czy w inny sposób muszą być okiełznane przez grupę. Gdy mowa o popędach, które grupa tylko na własną zgubę może pozostawić bez żadnej kontroli, najczęściej wymienia się popęd seksualny i agresję. Badacze podkreślają, że nieograniczanie takich popędów doprowadziłoby do tak intensywnych konfliktów, że nie wytrzymałaby tego żadna grupa społeczna.”

„Gest człowieka, który rozpocznie Apokalipsę, nie będzie się różnił od innych gestów, jakie dokonują codziennie zwykli, znudzeni technicy.“

Uważam, że nie mają racji optymiści, którzy twierdzą, że żyjemy w najlepszym ze światów, ani też pesymiści, którzy podejrzewają, że optymiści mogą mieć rację… Przyłączam się do trzeciej kategorii naszych współczesnych ludzi z nadzieją, którzy uważają, że świat można uczynić bardziej dla ludzi gościnnym, niż jest w tej chwili.

„Przemysł konsumpcyjny znalazł w lęku długo poszukiwaną, niewyczerpaną i samorodną żyłę złota. […] Przemysł zajmujący się produkcją strachu, podobnie jak wszystkie gałęzie przemysłu zorientowane na konsumenta, rekompensuje sobie brak błyskotliwości hucpiarską przesadą, osiągając raz po raz efekty odwrotne od zamierzonych.”

W dzisiejszym świecie konsument zastąpił obywatela.

„Ani znakomity smak restauracyjnych potraw, ani markowe metki z wysokimi cenami przyczepionymi do zakupionych w sklepie prezentów nie dorównają wartością szczęściu, jakie przynieść mogłyby dobra, których brak lub niedobór chce się w ten sposób zrekompensować.”

„Dobrze prosperujący przedsiębiorcy i kupcy są żywotnie zainteresowani tym, aby silna, bezwzględna i dysponująca środkami przymusu władza państwowa tłumiła wszelkie zarzewia napięć, zanim osiągną one punkt zapalny.“

„Kiedy zwalczanie lęku staje się synonimem sensownego życia, my sami stajemy się zakładnikami lęku. Uzależniamy się od lęku. Potrzebujemy codziennej dawki lęku – i jak w przypadku każdego nałogu, godnego tego miana – potrzebujemy coraz większych dawek.”

„Krzyczeć „wolność” jest przyjemnie, a jak ona przychodzi, to potem ludzie szukają ojca Rydzyka, żeby powiedział, kto tam konspiruje i przeszkadza. Fundamentalizm jest ubocznym produktem wolności. Bo wolność przychodzi zawsze łącznie z ryzykiem i niepewnością. Nie można mieć wolności bez niepewności.“

„Nie oglądaj się za siebie ani nie spozieraj w górę, zajrzyj do własnego wnętrza, tam gdzie mieszczą się wszystkie narzędzia potrzebne do polepszenia życia: twój spryt, twoja wola i twoja siła.”

„Jeśli ja panu dam dolara i pan mi da dolara, to każdy z nas ma po jednym dolarze. Ale jak ja panu dam myśl i pan mi da myśl, to każdy z nas ma dwie myśli. Na tym właśnie polega różnica między kradzieżą dolara i przyswojeniem sobie myśli czy melodii.“

„Demokratyczna polityka nie przetrwa zbyt długo w obliczu bierności obywateli wynikającej z ich politycznej ignorancji i obojętności.“

„Jedyne, czego możemy być dziś pewni, to niepewność.“

„W Internecie to raczej liczba połączeń, a nie ich jakość decyduje o potencjalnym sukcesie lub porażce.”

„Gdy Bóg chce kogoś zniszczyć, wcale nie odbiera mu rozumu, lecz każe mu myśleć racjonalnie.”

„Jeśli mój Bóg jest jeden, to człowiekowi, który jest o tym przeświadczony, wolno pozwolić sobie na wszystko wobec tych, którym owego przeświadczenia zabrakło.”

Zygmunt Bauman Wikipedia

“Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana” Artur Domosławski – recenzja

Comments

  1. Pingback: "Wygnaniec" Artur Domosławski - recenzja - Wojtek Fortuna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *