Inspirujące cytaty – Yuval Noah Harari

Yuval Noah Harari to izraelski historyk i profesor Uniwersytetu Hebrajskiego. Jeden z najważniejszych intelektualistów na świecie. Twórca takich dzieł jak Sapiens, Homo deus i 21 lekcji na XXI wiek.

Historia to opowieść o tym, co garstka ludzi robiła w czasie, gdy cała reszta ludzkości orała pola i nosiła wodę.

Dla przeciętnego Europejczyka czy Amerykanina dużo bardziej śmiertelne zagrożenie niż Al-Kaida stanowi Coca-Cola.”

„Amerykańska NSA może sobie szpiegować każde nasze słowo, ale sądząc na podstawie powtarzających się niepowodzeń amerykańskiej polityki zagranicznej, nikt w Waszyngtonie nie ma pojęcia, jak te dane wykorzystać.”

„Wczorajsze luksusy stają się dzisiejszą koniecznością.”

„Gdy tysiąc ludzi przez miesiąc wierzy w jakąś zmyśloną opowieść, jest to fakenews. Gdy miliard ludzi wierzy w nią przez tysiąc lat, jest to religia – i ten, kto nazywa ją fakenewsem, ma tego nie robić, żeby nie ranić uczuć wierzących.“

„Rewolucja naukowa nie była rewolucją wiedzy. Jeśli już, to była rewolucją niewiedzy. Wielkim odkryciem, które utorowało drogę rewolucji naukowej, było uzmysłowienie sobie przez ludzi, że nie znają odpowiedzi na swoje najważniejsze pytania.”

„Rodzaj ludzki nie jest sforą wilków, które jakimś trafem weszły w posiadanie czołgów i bomb atomowych. Jest stadem owiec, które na skutek osobliwego ewolucyjnego przypadku nauczyły się wytwarzać czołgi i bomby atomowe i ich używać. Uzbrojone owce są daleko bardziej niebezpieczne niż uzbrojone wilki.”

„Przez całe tysiąclecia kapłani, rabini i mufti tłumaczyli, że ludzie nie są w stanie własnymi siłami opanować głodu, zarazy i wojny. Potem pojawili się bankierzy, inwestorzy oraz przemysłowcy – i w ciągu dwustu lat udało im się właśnie to zrobić.”

„Historia to nie pojedyncza narracja, ale tysiące alternatywnych narracji. Ilekroć postanawiamy opowiedzieć jedną, jednocześnie decydujemy się przemilczeć inne.”

„Religia to układ, podczas gdy duchowość to podróż.”

„Ponieważ nacjonalizm nie daje odpowiedzi na problem globalnego ocieplenia, niektórzy nacjonalistyczni politycy wolą wierzyć, że ten problem w ogóle nie istnieje.“

„Nasza niegdyś zielona i błękitna planeta stała się betonowo-plastikowym centrum handlowym.

„Prawda nigdy nie znajdowała się zbyt wysoko na liście priorytetów homo sapiens.“

„Największym odkryciem naukowym było odkrycie niewiedzy.”

„Kto dąży do władzy, w pewnym momencie będzie musiał szerzyć fikcje. Kto dąży do prawdy o świecie, w pewnym momencie będzie musiał wyrzec się władzy. (…) Ludzie jako gatunek wolą władzę od prawdy.“

„Żyjemy w epoce, gdy hakuje się ludzi. Algorytmy patrzą na ciebie w tym momencie. (…) Opierając się na big data i uczeniu maszynowym, coraz lepiej cię poznają. A gdy już te algorytmy będą znały cię lepiej niż ty sam, wówczas będą umiały cię kontrolować i tobą manipulować, a ty nie za bardzo będziesz w stanie coś na to poradzić.“

„Gdyby demokracja była kwestią racjonalnego podejmowania decyzji, nie byłoby najmniejszego powodu, by wszystkim dawać równe prawa wyborcze – a być może nawet, by wszystkim dawać w ogóle jakiekolwiek prawa wyborcze.”

W 2012 roku na całym świecie zmarło około 56 milionów osób; 620 tysięcy z nich zginęło w wyniku ludzkiej przemocy (wojna pochłonęła 120 tysięcy ofiar, a przestępczość kolejnych 500 tysięcy) Natomiast 800 tysięcy popełnili samobójstwo, a 1,5 miliona zmarło na cukrzycę. Cukier jest obecnie groźniejszy niż proch.

„Życie wypełnione sensem może być ze wszechmiar satysfakcjonujące nawet pośród największych przeciwności losu, a życie pozbawione sensu jest drogą przez mękę nawet wówczas, gdy jest pełne wygód.”

„Jeśli pytasz o prawdziwy sens życia i w odpowiedzi otrzymujesz jakąś opowieść, wiedz, że to zła odpowiedź. Jej szczegóły są w istocie nieważne. Każda opowieść jest zła – po prostu dlatego, że jest opowieścią. Wszechświat zwyczajnie nie funkcjonuje jak opowieść.“

„Dzisiejsi biznesmeni i prawnicy są w zasadzie potężnymi magami. Zasadnicza różnica między nimi, a plemiennymi szamanami jest taka, że współcześni prawnicy opowiadają daleko dziwniejsze historie.”

„W świecie, który zalewa powódź nieistotnych danych, przejrzystość informacji to potęga.“

Kredyt umożliwia nam budowanie teraźniejszości na koszt przyszłości.”

Yuval Noah Harari Twitter / Website / Wikipedia / Facebook / Instagram

Inne inspirujące cytaty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *