„Ego to twój wróg” Ryan Holiday – recenzja

Ego to twój wróg

Dążenie do sukcesu

To pierwsza część tej krótkiej, fascynującej książki. Ryan Holiday przedstawia nam, jak nasze własne ego może przeszkodzić w drodze do osiągnięcia celu. Jak może nas sparaliżować, i przestraszyć przed wykonywaniem jakichkolwiek działań. Opowiadanie o swoich planach, czytanie mądrych książek, planowanie działań, przedstawianie swoich celów i nic nie robienie. Tak, to wydaje mi się znajome. Sam taki byłem. Ryan pisze nam jak to działa i co z tym zrobić.

Sukces

No dobra, osiągnęliśmy sukces, jesteśmy na wysokości. Patrzymy na maluczkich z góry. Czujemy się panami świata. Motywacja, która do tej pory towarzyszyła nam do dotarcia do celu, znika. Stajemy się tłustym, leniwym kotem. Odrywamy się od ziemi i czujemy nieśmiertelni. I to jest ten moment według Ryan’a, żeby się zatrzymać i zastanowić. Odpowiedzieć sobie na pytanie, co nas doprowadziło na szczyt, jaki jest nasz silnik, czym napędzany.

Porażka

Niepowodzenie, klęska, porażka nigdy nie jest naszą winą. Zawsze ktoś jest winien, zawsze. Niesprzyjające warunki i otoczenie. Nasze ego nie dopuści do tego, żeby winą obarczyć siebie. Nie pozwoli popatrzyć, zastanowić się gdzie popełniliśmy błąd. A porażki są na zawsze związane z naszą działalnością, to one posuwają nas do przodu. Wyciąganie wniosków z przegranych jest częścią sukcesu.

„Ego to twój wróg”

Czy to jest książka dla wszystkich? Nie! Liczne anegdoty, opowieści z życia własnego i innych powodują, że temat nie do końca jest przepracowany. Całkowite wyzbycie się ego jest według mnie błędem. Ego jest ważne i potrzebne. Oczywiście, czasami nie gra z nami w drużynie, ale po to mamy „swój rozum”, doświadczenie i intuicję. Jest taki cytat Mario Puzo z „Ojca chrzestnego”

Trzymaj swoich przyjaciół blisko, ale jeszcze bliżej trzymaj swoich wrogów.

Autor: Ryan Holiday Website / Facebook / Instagram / Twitter
Tytuł: „Ego to Twój wróg”
Wydawnictwo: Onepress
Liczba stron: 208

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *