David Goggins – król skurczybyków*

David Goggins Navy Seal

Znacie pewnie wielu twardzieli. Jeżeli jeszcze nie słyszeliście o Gogginsie, to znaczy, że nic nie wiedzie o twardzielach. Urodził się w Bufalo, w USA 17 lutego 1975 roku. W 2000 roku wstąpił do Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. W 2001 roku ukończył kurs BUD/S a w 2004 Army Ranger School. Następnie został przydzielony do Navy Seal. W tej formacji walczył w Zatoce.

Jednak nie to, że był doskonale wyszkoloną maszyną do zabijania w jednej z najlepszych jednostek specjalnych na świecie czyni go prawdziwym skurczybykiem. To wszystko co wydarzyło się w jego życiu wcześniej i później wyniosło go na sam szczyt listy. Po tym jak zaczął biegać, żeby zbierać pieniądze dla rodzin poległych braci został jednym z najtwardszych ludzi na świecie.

Musisz cierpieć aby rosnąć

David Goggins

Zacznijmy od początku. David Goggins za młodu był otyły, miał astmę i był maltretowany przez ojca. Jedyną drogą jaką mógł sobie wyobrazić był udział w gangu. Jednak nie tego chciał od życia. Odnalazł w sobie te ukryte pokłady siły i postanowił się zmienić. Przystępując do rekrutacji do Navy Seal ważył 140 kg. Oficer prowadzący nie dawał mu żadnych szans. To był błąd tego oficera, nie można mówić Gogginsowi, że czegoś nie da rady. Schudł i przeszedł Hell Week z wyróżnieniem.

Foto: @davidgoggins

Jedyny łatwy dzień to dzień wczorajszy.

David Goggins

David Goggins filantrop, sportowiec i motywator

W 2005 roku, po tragedii w Afganistanie, David Goggins zaczyna zbierać pieniądze dla fundacji wspomagającej rodziny poległych żołnierzy. Choć jak osobiście twierdzi nie lubi biegania, wystartował w morderczym biegu na 160 km. Połamał sobie wiele kości stóp ale dokończył ten bieg. Od tamtego czasu biegał dużo i często. Ukończył Badwater UltraMarathon, Ironman i Ultrasman. W ciągu paru lat pokonał trasy 14 ultramaratonów. Skurczybyk nie poddaje się. Rekord Guinessa w podciąganiu się na drążku – proszę bardzo ponad 4000 w 24 godziny. Nie było lekko, zrobil to za 3 razem, bo wcześniej zerwał mięsień i popękały mu dłonie. David Goggins został nazwany najtwardszym psychicznie i fizycznie człowiekiem na świecie. A no właśnie, zapomniałem w 2009 roku Goggins poddał się operacji zamknięcia ubytku przegrody serca. Widocznie wcześniej ten defekt mu nie przeszkadzał.

David Goggins zasady

Jedną z zasad Gogginsa jest zasada 40%. Ludzie odpuszczają sobie jak osiągną tylko 40% swoich możliwości. Mózg daje sygnał, że to koniec i nie masz już ochoty na więcej. Ale to bzdura. Możesz więcej, wystarczy tylko żebyś się do tego zmusił. Patrząc na tego twardziela to coś w tym musi być.

Kolejną ciekawą metodą Gogginsa do osiągania swoich celów jest metoda „słoika z ciastkami”. To tam, w mentalnym skarbcu, Goggins przechowuje swoje zwycięstwa. Każdy z nas ma swoje skarby, każdy z nas jest dumny z niektórych swoich zwycięstw. Nie nagrody, medale, dyplomy tworzą nasz słój z ciastkami, tylko świadomość, że zrobiliśmy coś choć szansa na sukces była niewielka. Kiedy dochodzisz do granicy swoich możliwości fizycznych czy psychicznych, wtedy sięgasz do tego słoja. I pokonujesz kolejną przeszkodę na swojej drodze, bo wiesz, że dasz radę.

Jeśli chcesz poznać granice swoich możliwości, musisz trenować do granic możliwości.

David Goggins

Nie ma wyjścia, jeżeli chcesz coś osiągnąć musisz ciężko pracować. Nie możesz przerwać, jak tylko trafisz na przeszkody. Musisz walczyć do granic swoich możliwości, a potem je przekroczyć. David Goggins twierdzi, że stworzył maszynę – Gogginsa, który przetrwa wszystko, każdy ból i cierpienie. Wszystko co robi jest osobiste, to jest jego osobista wojna ze wszystkimi. Ale co najważniejsze – to walka z samym sobą. To cierpienie, które go ukształtowało, to cierpienie i ból, które z przyjemnością przyjmuje stając się najtwardszym skurczybykiem jakiego znacie.

By odnaleźć pokój, musiałem wytoczyć sobie wojnę

David Goggins

Jeżeli chcesz poznać tą maszynę trochę bliżej musisz przeczytać „Być jak Seal”. Historia jak do swojego domu zaprasza go Jessie Itzler. Wspaniała opowieść – „Być jak SEAL” – recenzja

David Goggins to również kopalnia wspaniałych powiedzonek i inspirujących cytatów – Inspirujące cytaty – David Goggins

David Goggins – https://davidgoggins.com/

*wg PWN skurczybyk pot. «o mężczyźnie budzącym niechęć, zazdrość lub podziw» Oto moja osobista lista pozytywnych skurczybyków.

Comments

  1. Metale XMC

    Znana osobistosc Pan Andrzej Dobrowolski twierdzil, ze Mezczyzni witaja sie uscisnieciem dloni. Kobiety obejmuja sie przyjaznie. W pierwszym wypadku chodzi o sprawdzenie, czy w reku nie ma ukrytej broni, w drugim, czy na pewno nie ma jej tez za plecami i czy gra z otwartymi kartami 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *