„Atomowe nawyki” James Clear – recenzja

Atomowe nawyki James Clear recenzja

„Drobne zmiany, niezwykłe efekty”

Im jestem starszy, tym bardziej zwracam uwagę na swoje przyzwyczajenia i nawyki. Żałuje, że jak będąc młodym facetem nie miałem dostępu do takich informacji jak teraz. Wydaje mi się, że również nie miałem takich zainteresowań i takich potrzeb. Z wiekiem nabywam coraz większą ochotę zmieniać się na lepsze, pracować nad sobą i się rozwijać. „Atomowe nawyki” to kolejna pozycja, która dosyć dokładnie przedstawia proces formowania się nawyków i ich wpływ na funkcjonowanie. Wcześniej zapoznałem się już z książką „Siła nawyku”. Jemes Clear również do niej nawiązuje i pogłębia jeszcze bardziej ten temat.

Tytułowe „Atomowe nawyki” to nie wielkie, spektakularne działania, lecz malutkie przyzwyczajenia, które przyczyniają się do powstania tych dużych. Autor w dosyć prosty i przejrzysty sposób pokazuje nam jak powstają nawyki, jak poprzez małe zmiany możemy dojść do wielkich zmian w swoim życiu. Clear wykorzystuje swoje doświadczenie, jako sportowca, osiągnięcia naukowe i psychologię do zaznajomienia nas z tematem. Książka jest pełna przykładów z życia. Czy to w odchudzaniu, czy w treningach, wyszkoleniu wszystkie te porady na pewno nam się przydadzą.

Według mnie najważniejszą rzeczą przedstawioną w tym dosyć ciekawym poradniku jest zmiana tożsamości. Jak chcesz być sprawny fizycznie – zacznij myśleć jak sportowiec, jak chcesz schudnąć to zacznij siebie traktować jak osoba szczupła. Zacznij myśleć o sobie w takich kategoriach jak byś już takim był. Wiąże się to również z tym, że musisz wiedzieć co, kiedy i jak to robić. Bardzo ważne jest w tym otoczenie, które powinieneś tak stworzyć aby ono służyło w nabywaniu dobrych nawyków i skutecznie przeszkadzało w tych złych. James Clear skłania się ku temu, żeby nie stawiać sobie zbyt wygórowanych celów zmiany nawyków. Lepsza według niego jest częstotliwość. Więcej osiągniesz robiąc coś codziennie, nawet przez krótki czas niż dłużej ale tylko 2-3 razy w tygodniu. Czytaj codziennie jedną stronę książki, a nie zakładaj, że przeczytasz ich w roku 30. Ćwicz codziennie, spaceruj, ruszaj się nawet krótko, aż czynność ta stanie się nawykiem.

„Atomowe nawyki” warto przeczytać. Nie będę tutaj wspominał o wszystkich radach, których udziela James Clear. Nie będę wam ułatwiał zadania, wystawiając wszystko. No i umówmy się, nie mam takiego daru przekazywania informacji jaki ma James Clear. Kiedyś może poświęcę oddzielny wpis na temat moich przygód ze zmianą nawyków. Na pewno w poprawie mnie samego, ważną pozycją będzie ta książka. Prosta w odbiorze, rewolucyjna w zachodzących zmianach.

Dla kogo jest ta książka?

Jeżeli dostrzegasz w sobie albo w swoim zachowaniu nawyki, które by warto zmienić to przeczytaj tę książkę.

Jeżeli chciałbyś zmienić siebie, wprowadzając do swojej codziennej rutyny nowe, pozytywne zachowania to również przeczytaj tę książkę.

Jeśli chciałbyś poznać mechanikę powstawania nawyków, ich wpływ na życie to… oczywiście przeczytaj tę książkę.

Jeżeli chciałbyś usnąć z romantyczną komedią w ręku, to nie czytaj tej książki.

Autor: James Clear Facebook / Website / Instagram
Tytuł: „Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty.”
Wydawnictwo: Wydawnictwo Galaktyka
Liczba stron: 272

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *